23.2.2017, 19.00,  A4- priestor pre súčasnú kultúru

Prezentácia novej knihy a diskusia o kutúrnej pamäti Bratislavy.

23. februára vychádza kniha o kultových miestach kultúrneho života – hudobných kluboch, galériách a alternatívnych priestoroch v Bratislave, ktoré spontánne vznikli po revolúcii a do dnes zanikli alebo sa presťahovali. U.Club, Duna, staré Artforum, Stoka a ďalšie kultové miesta ožívajú v knihe s názvom BA!! Miesta živej kultúry (1989-2016). Kniha je súborom autentických výpovedí, textov a obrazového materiálu o desiatkach nezávislých, inštitucionálne nezriaďovaných kultúrnych a umeleckých priestoroch, ktoré začali v Bratislave vznikať po páde železnej opony.

Živé podhubie bolo popretkávané hudobnými klubmi, galériami, rôznymi umeleckými a spoločenskými uzlami, ale aj krátkodobými pop-up iniciatívami obyvateľov mesta. Spoločné mali nadšenie a chuť vniesť do svojho prostredia čosi, čo mu za totality chýbalo: kúsok tvorivej energie, ľudského aj poetického rozmeru či generačného ducha.

Na nedávnu kultúrnu históriu sa editori Slávo Krekovič a Zuzana Duchová pozreli cez kľúčové nezávislé kultúrne priestory prostredníctvom autentických výpovedí ich tvorcov a spolupracovníkov. V knihe nájdeme rozprávanie Pavla Murína, zakladateľa hudobného klubu Duna, Štefana Polakoviča, ktorý zakladal U.Club, Máriu Riškovú, hýbateľku obývačkovej galérie a ideopožičovne Buryzone, ale aj spomienky Viliama Klimáčka na začiatky GUnaGU, či majiteľa kníhkupectva Artforum Vladimíra Michala. V knihe sa rozpráva napríklad aj o alternatívnom klube Intergalaktická obluda, ktorý počas fungovania zažil niekoľko útokov neonacistov. Autormi grafického dizajnu knihy sú Braňo Matis, Lenka Navrátilová a Beáta Paňáková.

V súčasnosti a nedávnej minulosti sme boli svedkami zániku, sťahovania či transformácie mnohých týchto nezávislých kultúrnych priestorov, ktoré hrali významnú úlohu v umeleckom, kultúrnom a spoločenskom živote obyvateľov hlavného mesta.

V siedmom vydaní KU.BA Talks knihu za účasti jej autorov a respondentov predstavíme a budeme diskutovať nie len o jednotlivých príbehoch, ktoré stoja za utváraním kultúrnych priestorov, ale pozrieme sa aj na vývoj a premeny spoločenských a kultúrnych súvislostí, ktoré sa na pozadí týchto príbehov odohrávali.

S moderátorom Bohdanom Smieškom diskutovali:

  • Slávo Krekovič, editor knihy, redaktor časopisu 3/4, publicista, hudobník, pedagóg a umelecký riaditeľ A4,
  • Zuzana Duchová, editorka knihy, kurátorka, projektová manažérka, publicistka
  • Štefan Polakovič, jeden zo zakladateľov legendárneho U.Clubu, architekt, pedagóg na Fakulte architektúry STU v Bratislave, kde pôsobí ako vedúci Ústavu architektúry občianskych budov, spoluorganizátor festivalu DAAD (Dni architektúry a dizajnu)
  • Jozef Vlk, hudobný skladateľ, režisér, performer, producent

 

FOTKY

img_3894

img_3919

img_3890

VIZUÁL

Peter Liška, použitý vizuál z publikácie: Braňo Matis, Lenka Navrátilová a Beáta Paňáková.

ku-ba-plagat-7-01

Vizuál publikácie: Braňo Matis, Lenka Navrátilová a Beáta Paňáková

 

publikacia-cover

ba2_cover-imitacia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s